Students
Parents
Staff
Photo Gallery
Quicklinks
Cindy Gabehart

CIndy Gabehart
Pine Tree High School Principal
[email protected]

 

Contact Us
903-295-5031
903-295-5042 - fax

 

Mailing Address:
P.O. Box 5878
Longview, Texas 75608

 

Physical Addresses:
900 Northwest Drive
Longview, Texas 75604
or
1005 W. Fairmont Street
Longview, Texas 75604

Anonymous Alert

Welcome to Pine Tree High School

Pine Tree High School abounds with opportunities for students and we encourage our students to be leaders in every way. PTHS has many rich traditions and a commitment to prepare our students to be college and career ready.  Exciting things are happening here and we welcome you to come see us at Pine Tree High School.
Announcements
College & Career Center
Course Guide
PT Cutlass
Yearbook
Video Library

PTHS Academic News

PTHS Highlights

PTHS Graduation, Friday, June 1, 2018 at 8:00 pm.
  • Pine Tree 11th graders Robert J. Ray, Sierra Reese, Lauren Parker, Evelyne Ramirez, and Gisel Veliz recently advanced an original stop motion film to the state semifinals in the UIL Young Filmmaker's Festival.  There were over 700 entries, and they competed in Division II which includes 5A/6A schools from all over the state.  Their film, "A Cheesy Slice of Love," advanced through three preliminary rounds, becoming a state semifinalist as one of the top 12 in its category.  It was edged out in the finals by less than a point.  Films were ranked by three judges, and one judge awarded the film first place.  Students created props to tell a story, and then captured over 1,000 pictures that they edited into a series in order to create the illusion of movement.  Films had to be between 30 seconds to 3 minutes in length.

    "A Cheesy Slice of Love" is a Chaplin-esque film about love, pepperonis, a mushroom, and an alien.  I promise you will never view pizza the same way again.  The film can be watched here.
     
  • A record number of ninety-nine Pine Tree students participated in the TAEA Visual Arts Scholastic Event (VASE) art competition. 

    The mission of the TAEA Visual Arts Event is to recognize exemplary student achievement in the visual arts by providing art students and programs a standard of excellence in which to achieve.  

    These award winners are students of Pine Tree's High School art/visual art teachers Mary Graham, Wayne Gaddis, Elizabeth White and Caity Rutledge.

    Congratulations to our State and Medal winners!

    State Attendees by Division:
    Kloie Shultz, printmaking, Division I 
    I'yonia Mumphrey, Digital Photo, Division I 
    Alliyah Arrendondo, Digital Photo, Division II
    Titus Rucker, Artwrok, Division II
    Tara Story, Artwork - two piece winner, Division II
    Carly Garcia, Artwork, Division II
    Destinee Houston, Digital Photo, Division III
    Erika Vaughn, Digital Photo, Division III
    Reysiane Salazar, Artwork, Division III
    Ramon Rubio, Artwork, Division IV

    Division I Medalist:
    Matteo Corrales, Digital Photo
    Iyonia Mumphrey, Digital Photo - two piece winner
    Marla Rodriguez, Digital Photo
    Jacob Carter, Digital Photo
    Brandy Gonzales, Digital Photo
    Mackenzie Newman, Digital Photo
    Bianca Juarez, Digital Photo- two piece winner
    Dejah Colburn, Digital Photo
    Leorah Haksecke, Digital Photo- two piece winner
    Kimberly Godinez, Digital Photo
    Kloie Shultz, Printmaking
    Norma Ortega, Digital Art

    Division II Medalist:
    Janiya Jackson, Digital Photo 
    Alliyah Arrendondo, Digital Photo
    Mercedes Estrada, Digital Photo
    Harleigh Wright, Digital Photo
    Lexie Green, Digital Photo
    Mercedes Estrada, Artwork
    Carly Garcia, Artwork
    Orran Simmons, Artwork - two piece winner
    Amber Parker, Artwork
    Tara Story, Artwork - two piece winner
    Brieannah Williams, Artwork
    Petra Enloe, Artwork
    Titus Rucker, Artwork - two piece winner

    Division III Medalist:
    Erika Vaughn, Digital Photo
    Abigail Roberts, Digital Photo- two piece winner
    Destinee Houston, Digital Photo- two piece winner
    Azura Mayhall, Digital Art
    Reysiane Salazar, Artwork
    Sarah Mata, Sculpture
    Savannah Riley, Artwork
    Aleena Galvan. Artwork - two piece winner
    Sara Sanchez, Artwork
    Angelina Devona, Artwrok - two piece winner
    Gaelynn Prosser, Artwork - two piece winner
    Sobeida Garcia-Cardona, Artwork

    Division IV Medalist:
    Ramon Rubio, Animation - two piece winner
    Sidney Andrade, Graphic Design

    Alyssa Finklea, Artwork
  • AP Exam Schedule
  • Pine Tree Culinary Arts competed in the SkillsUSA Competition February 9 in Waco.  Pine Tree ISD students Jazlyn Womack, Taeshawn Turner and Amber Smith represented Pine Tree.
     
    Amber Smith competed in the Commercial Baking category and placed 2nd.  Smith will continue for the second year in a row in that category in state competition in April.
     
    SkillsUSA is a national membership association serving high school, college and middle school students who are preparing for careers in trade, technical and skilled service occupations, including health occupations, and for further education. SkillsUSA is a partnership of students, teachers and industry working together to ensure America has a skilled workforce. SkillsUSA helps each student excel.
  • The Pine Tree High School choirs, under the direction of Danielle Warren, competed in UIL Competition at Marshall High School on February 9.  PTHS Choir has a long standing tradition of superior ratings at this competition and this year the streak continues.  
    Congratulations to each of our PT students!

    Solos:
    Liliana Martinez, Class 1, Superior
    Sobieda Garcia, Class 2, Superior
    Brooke Leath, Class 1, Superior
    Tianna Bond, Class 1, Superior
    Jeremy Minor, Class 2, Superior
    Juan Ruiz, Class 1, Superior
    Tyrese Smith, Class 1, Superior
    J’Vin Howard, Class 1, Superior
    Ty Robinson, Class 1, Superior
    Emily Fowler, Class 1, Superior
    Elisabeth Pinkston, Class 1, Superior
    Cyndi Ponton, Class 1, Superior
    Jasmine Martinez, Class 1, Superior
    Megan Oswald, Class 1, Superior
    Nick Caraway, Class 1, Superior
    Natalie Wright, Class 2, Superior
    Elijah Hall, Class 3, Superior
    Sedrick Evans, Class 2, Superior
    Priscilla SanMiguel, Class 3, Superior
    Emma Carter, Class 3, Superior

    Ensembles:
    Non Varsity Women, Class 2, Superior
    Rebekah Donnell
    Alyssa Davila
    Deja Wilbur
    Ashley Jochum
    Kloie Schultz
    Samantha Hosmer

    Varsity Mixed, Class 1, Superior
    Cyndi Ponton
    Tianna Bond
    Kemaro Collins
    Tyrese Smith
    Caylon Coby
    Sedrick Evans
    Zofia Allen
    Lili Martinez
    Jasmine Martinez
    Emilee Fowler
    Ty Robinson
    Michael Donnell
    Trenton Altis
    Dalan Ramthun
    Eryne Henderson
    Naomi Hawkins

    Class 1 Superior ratings will compete at state solo and ensemble in May at UT Austin.

  • Results for the Regional level of the National Arts Scholastic Event have been announced, and Pine Tree High has 9 winners this year! 
    The Scholastic Art & Writing Awards are the nation’s longest-running and most prestigious recognition program for creative teens in grade 7–12. Congratulations to these students, we are so proud of you:

    Pine Tree High Gold Key Winners (will advance to National Judging March 13th):
    Dejah Colburn, Gold Key, Digital Art, Flight for Lyfe
    Lexie Green, Gold Key, Digital Art, Colors

    Pine Tree High Silver Key Winners:
    Alliyah Arrendondo, Silver Key, Digital Art, Reflection 
    Kayley McMullen, Silver Key, Digital Art, Dia de los Muertos
    Marla Rodriguez, Silver Key, Photography, Run
    Grace Talley, Silver Key, Digital Art, tears

    Pine Tree High Honorable Mention:
    Jessi Wright, Honorable Mention, Digital Art, Jordan
    Jonathan Diaz, Honorable Mention, Photography, Storm Coming 
    Sydney Harris, Honorable Mention, Digital Art, Savannah

    Teacher: Elizabeth White

    We wish Dejah and Lexie good luck at the next round! We'll keep our fingers crossed until March 13th!
  • Congratulations to the Math Science Team on their January 27th TMSCA Meet in Atlanta, where they placed 2nd overall. Medals went to top 5 places. Pine Tree took 28 of those top 5 spots in 4 events! 

    Congratulations to our 6th, 7th and 8th graders who scored in the top 10 in their events.

    Number Sense
    Megan Wolfe – 2nd place, 6th grade
    Damil Arogo – 3rd place, 6th grade
    Dealyn Evans – 4th place, 6th grade
    Sarah Wilson – 5th place, 6th grade
    Alexandra Sanchez – 6th place, 6th grade
    Jose Aranda – 7th place, 6th grade
    Grant Beakley – 1st place, 7th grade
    Asyiah Bray – 2nd place, 7th grade
    Noah Sims – 4th place, 7th grade
    Fatima Vazquez – 6th place, 7th grade
    Nikko Rubio – 7th place, 7th grade
    Jai Ryan – 8th place, 7th grade
    Shane Moore – 9th place, 7th grade
    Zoe Davis – 4th place, 8th grade
    Bryce Willadson – 5th place, 8th grade
    Kaleb Hogue – 9th place, 8th grade
    Samuel Beall- 10th place, 8th grade

    Calculator
    Jose Aranda – 2nd place, 6th grade
    Dealyn Evans – 4th place, 6th grade
    Alexandra Sanchez – 8th place, 6th grade
    Stephanie Viramontes, 9th place, 6th grade
    Grant Beakley – 1st place, 7th grade
    Fatima Vazquez – 2nd place, 7th grade
    Marco Echave – 3rd place, 7th grade
    Lenore Martin – 4th place, 7th grade
    Jai Ryan – 8th place, 7th grade
    Shane Moore – 9th place, 7th grade
    Carlo Echave – 7th place, 8th grade
    Jonah Harwood – 8th place, 8th grade

    Math
    Damil Arogo – 2nd place, 6th grade
    Dealyn Evans – 3rd place, 6th grade
    Jose Aranda – 7th place, 6th grade
    Uriel Reyes – 8th place, 6th grade
    Sarah Wilson – 10th place, 6th grade
    Grant Beakley – 1st place, 7th grade
    Asyiah Bray – 3rd place, 7th grade
    Noah Sims – 4th place, 7th grade
    Fatima Vazquez – 5th place, 7th grade
    Nikko Rubio – 8th place, 7th grade
    Haris Hussain – 10th place, 7th grade
    Bryce Willadson – 5th place, 8th grade
    Zoe Davis – 6th place, 8th grade
    Kaleb Hogue – 10th place, 8th grade

    Science
    Harper Jones 8th place, 6th grade
    Damil Arogo – 10th place, 6th grade
    Noah Sims - 2nd place, 7th grade
    Asyiah Bray – 3rd place, 7th grade
    Lenore Martin – 4th place, 7th grade
    Bryce Willadson – 1st place, 8th grade
    Zoe Davis – 4th place, 8th grade
    Rebecca Leeson – 5th place, 8th grade
    Samuel Beall - 6th place, 8th grade
    Payton Wright – 8th place, 8th grade

  • The Pine Tree High School Powerlifting teams dominated the Henderson meet on January 25.  The boys team finished in 4th place with the girls team bringing home 2nd place.  

    Congratulations to our Pine Tree Pirate athletes!
    Boys Team-4th Place Finish
    Weight Class- Athlete - Place
    275- Keith Burkes-2nd
    242-Alex Bearden-2nd
    220-Seth Akin-3rd
    181-Jayden smith- 4th, Deaundre Heath-8th
    165-Caleb James-4th
    148-Orran Simmons-2nd, Julian Fierros- 6th
    123-Jacob Gray-6th
    114-Daniel Irvin-2nd

    Girls Team -2nd place
    Callie Lightfoot-1st
    Jacqueline Ramirez-2nd
    Amiya Epps-5th
    Jasmin Hernandez-8th
    Nalley Vasquez-4th
    Madison Pike-3rd
    Saida Pitre-3rd
    Taitum Barry-2nd
    Mackinza Scott-1st
    Destiny Jackson-1st
    Norma Ortega-4th
    Jade Peoples-3rd

  • Robotics Students
    Robotics Students
    Robotics Students
    Robotics Students
  • PTHS Leadership and Student Council students spend the last few weeks collecting letters written to Santa from the PTISD campuses.  They were able to collect 5,711 letters which equals $15,022 Macy's will donate to the Make A Wish Foundation. The letters are now on their way to Macy's flagship store in New York!  Thank you to all who participated!!
    Student Council
  • The Pine Tree High School Cheer Squad competed in the UCA North Regional Championship in Lewisville, Texas on November 19 and earned 1st place in the Small Varsity co-ed division. 
    The win earns the PT squad a bid to the National High School Cheerleading Championships in Orlando, Florida. 
    Congratulations, PT Cheer Squad!
    Cheer Team
Calendar
Previous monthFebruary, 2018Next month
S M T W T F S
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728123
UPCOMING EVENTS
Monday, February 26, 2018
Tuesday, February 27, 2018
Wednesday, February 28, 2018
Thursday, March 01, 2018
Friday, March 02, 2018

Student of the Month:

9th: I'yonia Mumphrey
10th: Isabella Nix
11th: Shawn Naseiro
12th: Kalie Rhodes

9th Angel Sanchez and Elizbeth Martinez
10th Micah Jackson
11th Emily Sarinana and Keshon Williams
12 Callie Lightfoot and Trevor Wilson
9th Angel Sanchez and Elizbeth Martinez
10th Micah Jackson
11th Emily Sarinana and Keshon Williams
12 Callie Lightfoot and Trevor Wilson
9th Angel Sanchez and Elizbeth Martinez
10th Micah Jackson
11th Emily Sarinana and Keshon Williams
12 Callie Lightfoot and Trevor Wilson
9th Angel Sanchez and Elizbeth Martinez
10th Micah Jackson
11th Emily Sarinana and Keshon Williams
12 Callie Lightfoot and Trevor Wilson
Student of the Month Student
Student of the Month Student
Student of the Month Student
Student of the Month Student

Pirate of the Month:

9th: Angie Rojas
10th: Not Pictured
11th: Riley Stanley
12th: Korbin Davis

Pirate of the Month Student
Pirate of the Month Student
Pirate of the Month Student
  •  

    Pirate of the Month:

    9th Grade:
    Josh Jones
    Elizabeth Martinez

    10th Grade:
    Samantha Hosmer

    11th grade:
    Caleb Terry
    Keshon Williams

    12th Grade:
    Samuel Gonzalez
    Trevor Wilson

    Student of the Month:

    9th Grade:
    Rory Curtis
    Angel Sanchez

    10th grade:
    Andres Bessera
    Micah Jackson

    11th Grade:
    Jack Eaton
    Emily Sarinana

    12th Grade:
    Wade Seidel
    Callie Lightfoot

MISSION
The Pine Tree family champions the relentless pursuit of excellence through a compassionate and safe learning environment empowering all students to develop their unique passions and to make a positive impact in a global society.

Copyright © 2016 - Pine Tree Independent School District

powered by ezTaskTitanium TM